Choď na obsah Choď na menu
 


Zivot s konmi

17. 8. 2009

Život s koňmi
21.05.2008

Prvý kontakt a budovanie dôvery
... prvý kontakt
Vaše prvé stretnutie s koňom zamerajte na to, aby ste mu ukázali, že nie ste predátor. (Popis kôň - lovené zviera, človek – predátor z predošlých článkov). Približujte sa veľmi pomaly a so skolenou hlavou, spustenými ramenami, ruky držte pri tele so zavretými, mierne uvoľnenými dlaňami. Takto mu dávate najavo, že nemáte v pláne na neho zaútočiť. Nepozerajte sa mu do očí, skôr niekam mimo neho. Priamy pohľad je základným znakom predátora. Sledujte ako kôň na vás reaguje. Dajte mu čas, aby si na vašu prítomnosť zvykol. Nechoďte k nemu priamo. Zostaňte stáť a dajte mu čas premýšľať. Pokiaľ sa upokojí, čiže začne sa venovať činnosti, ktorej sa venoval predtým, neberie vás ako ohrozenie. Prípadne sa môže sám pokúsiť vybrať k vám. Dosiahnete to, ak sa k nemu otočíte kúsok bokom. Záleží však aj na jeho skúsenostiach s ľuďmi. Postúpte kúsok ďalej a znova ostaňte stáť. Natiahnite smerom ku koňovi ruku a nechajte ho, aby prišiel a oňuchal vás. Niektorý kôň príde, ale k niektorému sa opísaným spôsobom veľmi pomaly musíte priblížiť. foto 001 Nesiahajte na neho prvý. Nechajte, nech vás riadne oňuchá, upokojí sa a až potom sa ho pokúste pohladkať. Pohybujte sa pomaly, žiadne prudké pohyby, ktoré by koňa mohli vyľakať.
... dôvera
Kôň si už na vašu prítomnosť zvykol, prvé pohladkanie je za vami. Je však stále v strehu. Pracujte pomaly a ukážte mu, že sa vás nemusí báť, pretože mu nechcete ublížiť, aj keď máte tú moc (pozícia predátora). foto 003 a 004 Začnite tým, že ho postupne budete hladkať po celom tele. Veľmi jemne a pomaly, dajte mu čas, nenúťte ho aby hneď akceptoval vašu ruku na ktorejkoľvek časti tela. Prechádzajte od hlavy, krku, cez trup, brucho, slabiny, zadok až ku končatinám. Dajte koňovi čas a pracujte rytmicky. Rytmika, rovnaké tempo koňa upokojuje. Sledujte jeho psychickú pohodu, nikdy od koňa nežiadajte naraz veľmi veľa, hlavne nie v začiatkoch. Dvojnásobne to platí pre tzv. týrané kone, resp. tzv. pokazené kone. Keď sa kôň správa podľa vašich predstáv, pokojne skončite. V začiatkoch je dôležitá trpezlivosť a dostatok času. Tréning nemusí trvať hodinu, niekedy stačí len 10 minút. Dôležité je, aby sa na vás sústredil. Kôň si to časom zafixuje. Splnenie vašich požiadaviek bude pre neho znamenať pokoj, odmenu. O to rýchlejšie sa bude učiť a lepšie spolupracovať.
Pokiaľ už na neho môžete siahnuť kdekoľvek bez toho, aby prejavoval akúkoľvek známku odporu alebo strachu, postupujte ďalej. Nezabúdajte na trpezlivosť (dajte koňovi niekoľko pokusov), dôslednosť (skutočne mu hladkanie nikde na tele nevadí, nie je to len o tom, že presviedčate sami seba, aby ste mohli pokračovať ďalej).
Ďalším krokom je ukázať koňovi, že mu pri vás nič nehrozí. Konfrontujte ho zo situáciami, ktoré ho môžu vyľakať a ukážte mu, že keď ste s ním, je to v poriadku, je v bezpečí a nič mu nehrozí. Stresujúce situácie, samozrejme, začínajte od tých najjednoduchších (!!!) a veľmi opatrne. V tomto prípade obzvlášť dodržiavajte rytmus. Prechádzajte po celom tele koňa akýmikoľvek predmetmi. foto 005 Začnite napríklad čistiacimi pomôckami (môžete takto začať aj ak je na ne naučený), potom lanom, ktoré mu omotávajte okolo tela foto 006, končatín foto 007, prehadzujte ho cez neho foto 008, pomôžte si šuchotavým igelitovým vrecúškom (veľmi pomaly a opatrne!!!) , rôzne veľkými ťažkými dekami, použite aj sedlo (mnoho koní aj keď ho na chrbte nosí nedostalo možnosť sa s ním riadne zoznámiť, ak je však koník príliš mladý, ďajte mu čas) alebo okolo neho poskakujte. Fantázii sa medze nekladú, pozor len na bezpečnosť koňa a samozrejme aj vašu). Všetko robte rytmicky. Ak príliš poskakuje, spomaľte tempo, až kým si kôň nie je istý, že mu nič nehrozí a ostane pokojne stáť. Rytmus koňovi dáva istotu, pretože vie, čo bude ďalej nasledovať. Znova nezabudnite na trpezlivosť a dôslednosť. Niektoré kone toto zvládnu za jeden deň. Iné potrebujú viac času, viac tréningov. Pri všetkých týchto cvikoch nechajte koňa spraviť pár krokov s hlavou otočenou k vám. Nenúťte ho hneď na začiatku vyslovene stáť na mieste a nepohnúť sa. Ak by ste to spravili obmedzujete ho a pred takýmto obmedzením bude chcieť utekať. A utekať bude aj pred vami. Takto sa hrajte aj pri ďalších štádiách tréningu, pretože koňa takto môžete upokojiť.
Stresové situácie sa môžu vyskytnúť aj bez vašej kontroly nad nimi. Vediete koňa z miesta na miesto a okolo vás môže zrazu prebehnúť pes, odniekiaľ zoskočiť mačka, vyletieť igelitové vrecúško, papierová vreckovka (aj keď posledné dva spomínané predmety sú pre vás síce malé, kôň ich vidí 1,5 krát väčšie a preto má dôvod sa ich zľaknúť) a mnoho ďalších „zákerností“. V týchto situáciách vždy musíte zachovať chladnú hlavu. Ak začnete panikáriť, nevediac, čo zo zľaknutým koňom robiť, dáte mu len dôkaz o tom, že na vodcu stáda ešte nie ste zrelý. Preto zvážte každé vaše konanie. Ak sa kôň zľakne, ihneď na neho začnite rozprávať utišujúcim hlasom, hladkať ho a upokojovať. Stane sa, že keď sa zľakne, vyštartuje preč. Určite ho treba zadržať, ale nie vyslovene nasilu ho stiahnuť späť a začať hrešiť. Zadržte ho na konci vodítka (tak meter od vás, ak by sa dostal ďalej, už by mohol začať špekulovať) a začnite ho upokojovať. V prípade, že ho na silu zadržíte pri predmete, resp. zvierati, ktorého sa zľakol, bude sa naďalej snažiť unikať. Takto mu poskytnete priestor na upokojenie a potom ho k miestu zľaknutia pomaly po krôčikoch privediete, aby ste mu vysvetlili, čo sa tam vlastne stalo, resp. mu ukázali, že od toho šuštiaceho vrecúška mu skutočne nič nehrozí.
... tlak
Teraz si koňa pripravíme ďalšou hrou na cviky, ktoré budeme neskôr robiť zo sedla. Naučíme ho čo znamená tlak (pre nás to bude niekedy tlak a niekedy ťah, pomocou ktorého na koňa vyvinieme tlak) a zároveň trochu precvičíme jeho telo. Dávajte pozor na prácu svojich rúk. Musí byť, jemná, pevná a presná.
Kone majú prirodzený spôsob reakcie, ktorý nazývame "opozičný reflex". Nastupuje, ak sú chytené. Je to inštinkt, ktorý ich núti útočiť proti oťaži, proti udidlu, proti tlaku holene, je to dôvod, prečo sa sťahujú a dostávajú do problémov v malých priestoroch, napríklad prívesoch na prevážanie koní - strach z priestoru patrí k ich stratégii prežitia.
Najprv naučíme koňa podliehať tlaku. Nezabudnite na to, že kôň musí byť sústredený na vás a nie na čokoľvek iné vo svojom okolí.
Väčšina ľudí to hneď skúša silou. Tým vlastne koňa "otupujú". Začnite slabým tlakom, ktorý postupne pomaly zosilňujete, ak kôň nereaguje. Kôň sa naučí tomuto tlaku povoliť tak, že od neho ustúpi. Zo začiatku sa však môže stať, že bude vytrvalo tlačiť proti vám. Dajte pozor na to, aby ste vyvíjali jasný tlak a nie pulzovanie alebo štuchanie! Kone táto hra väčšinou baví. Skúšajú, kto z vás dvoch ako prvý podľahne tomuto tlaku. Ubezpečte ho, že ste spoľahlivý, čo znamená, že pred jeho tlakom neuhnete, ale ak uhne on, vy prestanete tlačiť. Hneď ako uhne, plynulo prestaňte tlačiť a miesto, na ktoré ste tlak vyvíjali hladkajte alebo škrabkajte. Vždy, keď kôň splní vašu požiadavku, nechajte ho chvíľu premýšľať. Trpezlivosť, niekedy je nutné použiť veľmi silný tlak. Vždy pracujte na obe strany. Zo začiatku však ale počkajte, kým kôň presne pochopí čo od neho chcete, až potom (niekedy až pri ďalšom tréningu) začnite aj s druhou stranou.
Kôň práve zvládol základnú vec a tak ho môžete odmeniť spestrením hry. Koňa môžete posúvať dopredu, dozadu, do bokov, uhnúť len plecom alebo zadkom, dať dole hlavu alebo ju ohnúť a to všetko na jemný tlak.
Poďme od začiatku. Najprv budeme vyžadovať, aby kôň ohol k nám hlavu. Postavte sa vedľa neho a pritiahnite k sebe vodítko. Pomaly a plynulo. Žiadne trhnutie. Kôň za vami otočí hlavu. Nie vždy sa to podarí na prvý pokus. Dodržte ale nasledovné. Nežiadajte od koňa veľké ohnutie. Stačí len malý kúsok, kým mu je to príjemné a postupne s každým tréningom budete žiadať viac. Takže, potiahnete vodítko, ohlávka vyvinie tlak na hlavu koňa a kôň hlavu otočí k vám. Ihneď, ako sa kôň podvolí tlaku, čiže otočí hlavu smerom k vám, prestaňte vyvíjať tlak pomocou vodítka. Povoľte ho pomaly a plynulo. Pre koňa je oporným bodom a ak rýchlo pustíte, môže to narušiť jeho rovnováhu (toto je dôležité aj neskôr, pri práci zo sedla). Keď s vami bojuje, skúste mu ukázať, že to skutočne nič nie je. Zvážte, či ste ho nežiadali o príliš veľké ohnutie. Je to individuálne u každého koňa. Skúste to ešte raz. Akonáhle kôň prejaví náznak podvolenia, povoľte. Musíte ho dostať do tejto pozície, ale nie spraviť to nasilu. Podržať môžete brániaceho sa koňa až vtedy, keď veľmi dobre vie, čo od neho žiadate (po niekoľkých tréningoch) a ste si 100% istý, že nemá zdravotný problém s krkom. Kôň sa väčšinou bráni, ak je na neho ohnutie príliš veľké. Keď sa naučí podliehať tomuto tlaku, budete od neho postupne žiadať, aby v tejto polohe pár sekúnd vydržal a tak isto budete aj zväčšovať ohnutie. Dajte mu čas a buďte trpezlivý. Inak kôň nebude ďalej ochotne spolupracovať. Pracujte znova na obe strany.
Teraz skúste ohnúť hlavu smerom od vás. Zostaňte stáť na mieste, prehoďte vodítko popod krk koňa a skúste ho jemne pritiahnuť tak, že vaša ruka je nad chrbtom koňa (bližšie ku kohútiku). Postup je rovnaký ako v predošlom prípade. Toto ale skúšajte až keď kôň úplne chápe, čo od neho chcete (predošlé ohnutie), pretože ak by za vodítkom neotočil len hlavu ale sa aj pohol, jeho telo narazí do vás. Znova opakujte na obe strany. Toto cvičenie je spestrením pre tréning. Nie je nutné, aby ste ho od koňa vyžadovali hneď na začiatku. Až keď 100% na niekoľkých príkladoch pochopí pôsobenie tlaku.
Ďalej požiadame koňa o to, aby sklonil hlavu. foto 015 Predovšetkým pri veľkých plemenách sa to neskôr zíde pri nasadzovaní ohlávky alebo uzdení. Položte ruku na zátylok koňa a vyviňte tlak. Začnete slabým tlakom a ak nereaguje, postupne tlak zosilňujte. Znova, ak kôň jemne skloní hlavu, prestaňte tlačiť a miesto poškrabkajte.
Skúsme koňa požiadať, aby šiel dopredu a dozadu. Postavte sa kúsok pred koňa a jemne zatiahnite za lano. foto 016 V okamihu, keď kôň vykročí, povoľte a nechajte ho prísť až k vám. Postupne budete priestor, ktorý má kôň zo svojho stanoviska prejsť k vám zväčšovať. Môžete pridať aj hlasovú pomôcku, ktorou neskôr budete koňa privolávať.
To bol pohyb dopredu a teraz skúsime cúvanie. foto 017 Postavte sa pred koňa. Ruku dajte na jeho hruď a použite jemný tlak. Ak kôň nereaguje, postupne tlak zosilňujte, nikdy však do koňa nestrkajte. Znova, ak spraví krok dozadu jednou nohou, prestaňte pôsobiť a miesto, na ktoré ste tlačili pohladkajte a poškrabkajte. Možno to pôjde na prvý pokus, možno to budete musieť skúsiť dva, trikrát. Buďte trpezlivý a ihneď ako kôň na vašu požiadavku zareaguje presne ho pochváľte a v danom tréningu sa k tomu už nevracajte. Postupne budete cúvať dva, tri kroky, až zacúva, koľko budete chcieť. Nechcite ale aby Pokiaľ by ste od koňa žiadali viac, ako je vám momentálne schopný dať, práca ho prestane baviť. Časom nebudete musieť použiť žiaden tlak a kôň zacúva len na ukázanie rukou, alebo na pohľad. Toto však nie je otázka niekoľkých tréningov. Znova môžete použiť aj hlasovú pomôcku na zacúvanie. Ďalším spôsobom na cúvanie je použitie tlaku na nose koňa. foto 018 Princíp je rovnaký.
Takýmto istým spôsobom pošlete od seba aj zadok, alebo predok koňa. Princíp je teda rovnaký ako pri cúvaní, položíte ruku na jeho lopatku alebo zadok koňa a zatlačíte. Ak nereaguje, tlak stupňujte. Ako náhle vykročí nabok, prestaňte tlačiť a koňa pochváľte. Od tréningu k tréningu zvyšujte náročnosť, vždy až keď kôň predošlú úlohu robí na 100%. Postupne opíšete celý kruh. A ešte neskôr vám na to bude stačiť len ukázanie rukou alebo pohľad...
Opísaným spôsobom cvičíte uhýbanie len jednej časti koňa. Ak chcete, aby šiel nabok celý kôň, zatlačte na trup koňa. Nie je to až také jednoduché, preto ak sa to koňovi na prvých tréningoch nedarí, počkajte kým sa mu pojem tlaku zapíše natrvalo do pamäti a skúste to až potom. Ak neustúpi priamo, viete ho skorigovať pomocou tlaku na lopatku alebo na zadok, prípadne zadržaním za vodítko. Pomôcka na ustupovanie je veľmi podobná s budúcou holeňou pri práci za sedla a ustupovanie (celková koordinácia pohybov) je jedným z cvikov, ktoré kôň vo svojej práci pod sedlom dosť často využíva. Práve preto je dobré venovať mu dostatok času a to až vtedy, keď je na to kôň pripravený. Neskôr sa ustupovaniu budeme podrobnejšie venovať.
... spestrenie tréningu
Pomocou vodítka alebo lana môžete dvíhať koňom nohy (ideálne pri citlivých koňoch) dopredu, dozadu, jemne nabok, dávajte pozor, kam až nohu dvíhate, znova to skúšajte postupne a postupne zvyšujte náročnosť.
foto 021, 022 a 023 Lano môžete prehodiť na odvrátenú stranu koňa a viesť ho cez jeho zadok na svoju stranu. Jemným ťahom na ohlávku pomocou lana kôň ohne hlavu smerom od vás a celý sa otočí tak, že nakoniec bude stáť priamo pred vami.
Ak vám práca s lanom nerobí problém, môžete pribrať ďalšie. Laná pripevnite na obe strany ohlávky a môžete viesť koňa zozadu aj zboku na dvojitej lonži. Tak isto žiadajte pohyb dopredu, dozadu, nabok, s rôznym ohnutím hlavy ... všetko pomocou vyváženého tlaku. Pozor, aby ste sa nezamotali do lán vy alebo kôň. Prípadne si to skúste natrénovať s kamarátom, aby ste na prvýkrát nezmiatli koňa, alebo sa do lán, ako sme spomenuli, nezamotali. Takto môžete dosiahnuť opakované obraty, piruety a rôzne zaujímavé cviky.
Vďaka takýmto hrám si kôň zvyká na lano a jeho omotanie na ktorejkoľvek časti jeho tela. Určite to oceníte v prípade, keď sa kôň či už v teréne alebo vo voľnosti do niečoho zamotá (laná, špagáty, vodítko na zemi, hadica a pod.). Kôň, ktorý takýto pocit nepozná, spanikári a začne ťahať a šklbať proti tlaku, čím si môže spôsobiť škaredé zranenia. Váš koník by mal ostať pokojnejší, pokiaľ mu však to, v čom je zamotaný, nespôsobuje veľkú bolesť.

Našli sme sa a čo ďalej
... ja a ?
Pri výbere koňa sa rozhodne neponáhľajte. Viem, že sa už na tú chvíľu, kedy bude len váš, veľmi tešíte, ale ten kôň, ktorého kúpite, bude s vami niekoľko rokov!!! A preto sa na každého riadne pozrite. V prvom rade musíte vyberať koňa podľa svojich schopností a skúseností, t.j. či ste začiatočník, rekreačný jazdec alebo pokročilý jazdec, ktorý sa hodlá venovať aj športu alebo profesionál, ale v tejto pozícií už zasa máte jasnú predstavu akého koňa chcete ... . Pozrite sa na to skutočne reálne, lebo ak kúpite koňa, na ktorého nemáte dosť skúseností a po ruke vhodného trénera, môže to skončiť úrazmi na strane koňa ale aj na strane vašej. A určite nezískate to skvelé priateľstvo a relax, ktorý inak máte šancu s koňom prežívať.
Ďalej sa zamyslite, aký štýl jazdenia sa vám páči. Hlavne v prípade, ak sa časom chcete venovať aj pretekaniu. Podľa toho vyberáte plemeno koňa. Plemeno je dôležité aj vtedy, ak sú vaše fyzické rozmery trochu väčšie, je jedno ktorým smerom. Určite teda pri výbere koňa zvažujte aj vaše fyzické možnosti a proporcie. Veľmi dôležitý je aj cenový prieskum trhu. Ak už máte toto všetko zosumarizované, predstava koňa je na svete ... Ako sa vám zmenšil počet koní, ktoré chcete vidieť? Podľa toho, koľko máte skúseností je dobré sa zamyslieť nad tým, či by ste so sebou nemali vziať niekoho skúsenejšieho. K vybranému koňovi je vhodné zavolať aj veterinára. On vie najlepšie posúdiť zdravotný stav koňa. Určite množstvo vecí viete spoznať aj vy, skúsení jazdci, ale veterinár je predsa len poistka. Majiteľ vás musí informovať o všetkom (aj keď by mal). Od minulosti koňa, cez jeho zdravotný stav, zlozvyky, problémové veci v tréningu, prípadne iné zaujímavosti. V zmluve si nechajte určitý čas, čosi ako „skúšobnú lehotu“, na vrátenie koňa. Možno vám o ňom majiteľ skutočne nepovedal všetko. Či už o povahe, alebo zdravotnom stave.
... rešpekt na základe hierarchie
Vzhľadom na rozdiel vo "veľkosti a sile" medzi človekom a koňom je nutné, aby vás kôň vždy rešpektoval. Doteraz sme sa, bohužiaľ, zväčša stretávali s rešpektom vynúteným. Jazdec používal silu (bič a podobne) a kôň sa podvoľoval a rešpektoval ho zo strachu. Ale ako sa môžete na takéto zviera spoľahnúť, keď sa vyskytne nejaký problém? Takéto zviera koná na základe strachu a nie dôvery v jazdca. Preto ak nastane kríza, rieši situáciu po svojom a nečaká na to, čo povie jeho jazdec. Či už ide o útek, keď s kôň zľakne alebo odmietanie poslušnosť. Samozrejme, že kôň uteká, pretože koná inštinktívne, ale pokiaľ sa niečoho zľakne a dôveruje svojmu jazdcovi, po prvotnej reakcií čaká na jeho reakciu. A pokiaľ vy ostanete pokojný, upokojí sa aj kôň. Pretože vás rešpektuje ako alfa zviera, pretože vám verí a cíti sa s vami v bezpečí. Pokiaľ ste si od koňa rešpekt vynútili, bude utekať ďalej, pretože vám nemá dôvod dôverovať.
Hierarchia stáda je v koňoch geneticky zakódovaná. Ak máte tú možnosť, občas si sadnite k pastvine alebo výbehu a sledujte správanie koní. Stádo vždy vedie najsilnejšia a najmúdrejšia kobyla. Ona určuje smer cesty, kedy a kde sa budú kone pásť, napájať, nocovať a pod. Potom nasleduje žrebec. Stráži stádo, zhromažďuje ho, ochraňuje a pripúšťa kobyly patriace do stáda. Ak kobyla alebo žrebec zahynie, na ich miesto nastupuje ďalší najsilnejší jedinec v stáde. Ale vždy v tomto poradí a s týmito úlohami. Ostatní členovia sú postupne zoradení podľa dominantnosti. Kto je v stáde dominantný a komu sa kto podriaďuje najlepšie uvidíte, keď do stáda pustíte nové kone. Ihneď je jasné poradie dôležitosti (dominantnosti) podľa toho, kto o ne prejaví ako prvý záujem. Ďalej, keď prídete k ohrade a dávate koňom nejakú dobrotu. Všetky sa zhŕknu okolo a pomaly ich vidíte ustupovať, keď prichádza jeden kôň. Svojím postojom a držaním tela dáva ostaným jednoznačne najavo, kto je tu "šéf" a pokiaľ sa priblížia viac, ako im dovoľuje, čaká ich hryzanec alebo kopanec. Táto prísna hierarchia zabezpečuje okamžitú náhradu v prípade úhynu vedúcej kobyly alebo žrebca.
Z toho vyplýva jednoduchý vzorec. Musíte dominovať, pretože ak to nespravíte vy, spraví to váš kôň. Ak teda svojmu koňovi raz dovolíte, aby velil, vždy sa o to bude pokúšať. Kôň musí mať pred vami rešpekt, ale zároveň sa pri vás musí cítiť príjemne a v bezpečí (presne ako v stáde). Toto nedosiahnete násilím. Jediné, čo vám zostáva je naučiť sa komunikovať ich jazykom. Pozorujte kone a učte sa ich konskú reč, reč tela. Ďalej sa snažte pochopiť ich myslenie. Nie je to nič zložité, tak sa na to zložito nepozerajte (tam sa totiž často ukrýva chyba). Kôň je zviera, ktoré koná inštinktívne, ako lovená zver. Jednoducho povedané, potrebuje jesť, piť, prenocovať a cítiť sa v bezpečí. Ak sa cíti ohrozený, uteká. Keď sa pri vás necíti dobre, odmieta spolupracovať, čiže vo svojom jazyku pred vami uteká. Ak sa niečoho zľakne, neuvažuje nad tým, čo to bolo, jednoducho uteká. V jeho predstavách každé šuchnutie lístku môže znamenať, že sa za ním skrýva dravec a nemôže zbytočným obzeraním a zisťovaním dôvodu šuchnutia riskovať, že dravec zaútočí. A keď sa utekať veľmi nedá, bráni sa, kope a hryzie. Nasleduje inštinkt, ktorý je v ňom hlboko zakorenený a vodcu stáda. Takže ak sa pri vás bude cítiť v bezpečí, bude vás považovať za alfa zviera, nebude hneď bezhlavo utekať, ale po zľaknutí počká na reakciu vodcu stáda, na vašu reakciu. Ak ho upokojíte a ukážete mu, že sa nič nedeje, prehĺbite jeho dôveru vo vás. Na toto potrebujete mnoho vedomostí a najmä veľmi veľa trpezlivosti, dôslednosti, disciplíny a jasne určených pravidiel. Ak vydržíte, odmenou pre vás bude skvelý kamarát, ktorý sa na vás bude tešiť a na ktorého sa budete môcť spoľahnúť a zároveň, čo je pre tréning najdôležitejšie, získate koňa, ktorý vám bude chcieť vyhovieť. O tomto hovorí prirodzené partnerstvo.
Toto je systém, akým pracovali kedysi ľudia s koňmi. Dnes sa začína znovu objavovať.Čo všetko by ste mali vedieť
Kôň je krásne a divoké zviera. Ak chcete túto bytosť vlastniť, súvisí s tým veľmi veľa rizík a hlavne zodpovednosti. Vyžaduje si to veľa trpezlivosti, sebaovládania, rozumu, disciplíny a najmä skúseností. Napriek tomu, keď sa so svojím koníkom „zžijete“ je to niečo nádherné. Ale predtým, ako si koňa naozaj kúpite, pozrime sa na celú vec bližšie.

Skôr, ako koňa kúpite, mali by ste mať už nejaké skúsenosti. Musíte poznať niečo z etológie, poznať „konské“ myslenie, mať základy starostlivosti, chovu a jazdenia.
Všetky tieto vedomosti na klasických jazdeckých hodinách nezískate. Tie vás naučia udržať sa v sedle, očistiť koňa a možno ešte pár iných detailov. Nenaučia vás ale s koňom komunikovať, ani ako zistiť, či mu niečo nie je a zároveň ako mu poskytnúť prvú pomoc. Ani ako ním správne pracovať pod sedlom, aby ste mu nespôsobili ,,svalovicu“, resp. iné problémy, ktoré sa zväčša prejavia až v neskoršom veku. Po základnom výcviku určitým spôsobom síce komunikujete, veď plní vaše základné pokyny, ale aby ste skutočne mohli s koňom „komunikovať“, nie len dávať príkazy, potrebujete doplniť ešte niektoré čiastočky zložitej skladačky, aby ste vedeli čo znamená jeho konkrétny prejav a ako naň správne reagovať. Je to veľmi dôležité, pretože kôň je plaché zviera a má podstatne väčšiu prevahu v sile aj hmotnosti ako vy. Vždy je s ním lepšie komunikovať, ako sa spoliehať na dnes, bohužiaľ, tak dobre známe donucovacie prostriedky. Pri ich používaní sa však nikdy neviete, kedy vám to kôň vráti. A na druhej strane, ako sa na vychádzke môžete spoľahnúť na koňa, ktorý má pred vami rešpekt len zo strachu z vás? V krízovej situácií pri vás určite útočisko hľadať nebude ... Kôň, s ktorým komunikujete prirodzeným spôsobom, vás pri správnom tréningu bude brať ako vodcu a v každej krízovej situácií sa na vás bude spoliehať a nie bezhlavo utekať preč.

... ja, kôň
Základná vec, ktorú si musíte uvedomiť skôr, ako sa k nejakému koňovi priblížite, je fakt, že kôň je v prírode korisťou. Práve preto je taký plachý a radšej od všetkého uteká. Svedčia o tom jeho oči, ktoré sú posadené na bokoch hlavy, čiže kôň môže ľahšie sledovať svoje okolie. A teraz sa pozrite na seba. Vaše oči sú presne uprostred tváre. Typický znak dravca. Ďalším znakom je to, že skôr ako niečo spravíte, najprv si to premyslíte. Kôň koná inštinktívne. Ak sa teda stretnete s neskúseným koňom a vy toho o koňoch ešte veľa neviete, môže nastať pre oboch veľmi nepríjemná situácia. V lepšom prípade kôň pred vami utečie. Ak sa však bude cítiť ohrozený, zaútočí. Práve preto je najlepšie najvhodnejšie pre vás aj pre každého koňa, s ktorým sa stretnete, aby ste sa najprv aspoň trošku naučili rozumieť ,,konskej reči“. Len tak sa z vás v závere spoznávania stanú partneri.

... a potrebujem bývať
Ak nemáte doma stajňu, musíte ju nájsť niekde vo svojom okolí. V prípade, že chcete koňa chovať doma, určite s tým nezačínajte, ak nemáte dostatočné skúsenosti. Nie je to len o základnej starostlivosti. Vyžaduje si to dodržiavanie presného režimu kŕmenia, znalosť krmív a ich pôsobenie na koňa, znalosť ich uskladňovania (a taktiež potrebujete na uskladňovanie ďalší priestor). Ďalej musíte koňovi vytvoriť vhodné podmienky na ustajnenie (potrebujete znalosti o tom, ako má stajňa vyzerať, aká hygiena musí byť dodržaná a pod.) a samozrejme musíte mať aj nejaké skúsenosti s chorobami koní. Môže ísť napr. o prvú pomoci pri úrazoch, klasických chorobách, mali by ste mať vedomosti o ošetrovaní podľa odporúčaní veterinára (aj napriek tomu, že vám povie, čo robiť, nie je to vždy ľahké). Mať koňa doma teda vôbec nie je jednoduché. A je tu ešte jedna zásadná vec. Kôň je stádové zviera, samota mu rozhodne neprospieva (psychologické poruchy). Určite pri správnej starostlivosti s vami bude rád, ale "konskí priatelia" sa nahradiť nedajú.

Ak máte koňa niekde ustajneného, stojí vás to nejaký ten poplatok mesačne, ale o koníka sa vám postarajú. Vždy si však vopred zistite, akú starostlivosť za daný poplatok dostanete, prípadne aké sú ďalšie poplatky, ako napríklad asistencia veterinárovi, kováčovi a podobne. Výhodou takýchto stajní je, že vo vašej dlhodobejšej neprítomnosti je zväčša možné sa dohodnúť, aby sa o koníka postarali aj po pohybovej (jazdenie, lonžovanie, extra výbeh) stránke (pravdepodobne za poplatok). Potom už stačí, ak za ním budete pravidelne chodiť a jazdiť, hrať sa s ním alebo mu robiť spoločnosť. Výhodné je to aj pre tých z vás, ktorí s koňmi nemáte veľa skúseností, pretože v každej stajni je tréner, ktorý vám určite pomôže.
Pri výbere stajne sa zamerajte na konské pohodlie, prečítajte si pár článkov o tom, ako by stajňa mala vyzerať. Tu spomenieme len niekoľko rád. Ako na vás zapôsobí okolie, je len na vašom individuálnom cítení. Ideálne je, ak sú v areáli výbehy alebo pasienky, jazdiareň a v tom najlepšom prípade aj hala. Všetko by malo mať určitú logiku usporiadania. Najmä hala by mala byť blízko stajne, pretože ju najviac využívame za nepriaznivého počasia a taktiež po ruke by mali byť výbehy alebo pastviny. Sedlovňa býva tiež pri stajni alebo je to malá miestnosť priamo v nej, aby ste nemuseli ďaleko behať s postrojmi. Nemalo by v nej byť ani vlhko, aby sa spotené alebo zmoknuté postroje sušili a aby sa na nich nemohla zachytiť pleseň. Vzdialenosť a umiestnenie hospodárskych budov je len na majiteľovi stajne, ale ak by vás pustil dnu, neváhajte a nahliadnite. Tam sa skladuje podstielka a potrava pre vášho koňa. V týchto budovách alebo miestnostiach by mal byť poriadok, sucho (aby sa nevytvárali plesne), čisto a nemali by sa tam dostať myši. Pri prehliadke nesledujte len okolie a poriadok, ale aj kone v stajni. Tam však vždy choďte v sprievode majiteľa stajne alebo povereného zamestnanca. Ak vás do stajne pustia bez sprievodu, aj to už hovorí o určitom prístupe. Predstavte si, že tam máte koňa a viete, že sa okolo neho môže pohybovať ktokoľvek. Keď sa dostanete dnu, na koňoch najlepšie uvidíte, či sú so starostlivosťou spokojné. Sledujte ich čulosť (prejavovanie záujmu o vás a o okolie), reakcie na ľudí (ak k nim zdvihnete ruku, či pokojne stoja alebo sa zľaknú – môže to byť znakom zlého zaobchádzania stajníkom, ale vždy, nech sledujete čokoľvek, pozrite si viacero koní, nikdy nesúďte podľa jedného, pretože napríklad v tomto prípade to môže byť aj chyba majiteľa). A samozrejme si všimnite ich vzhľad. Na prvý pohľad zbadáte, či sú kone chudé alebo dobre živené. Kvalita krmiva sa odráža aj na ich srsti. Ak majú kone na sebe stopy po ležaní alebo váľaní, je to dobré znamenie, pretože sa v stajni cítia bezpečne a spokojne. Tieto miesta by však nemali byť vyslovene špinavé od hnoja, to svedčí o zlej podstielke. Určite sa stane, že si kôň ľahne aj na nesprávne miesto v boxe, ale nikdy nesmie byť od hnoja celý, resp. viacero koní v stajni by nemalo byť vyslovene od hnoja. Stajňa by mala byť suchá, dobre vetraná, ale nesmie v nej byť prievan (Prúdenie vzduchu by malo byť cca 0,2 m/s (do 14 °C) a v lete až 0,6 m/s (nad 14 °C). Dôležitý je aj dostatok svetla (okno s veľkosťou 1 m2 na jedného koňa.). Váš kôň sa poteší priestrannému boxu (minimálny rozmer (!) 3 x 3,5 m), ktorý mu bude poskytovať aspoň aký-taký kontakt so susedmi. Čiže, ideálne je, ak sa vrchná časť dvierok boxu dá otvoriť, alebo ak sú vo vrchnej časti medzi boxmi mreže.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.