Choď na obsah Choď na menu
 


Polo

17. 8. 2009

POLO
13. ledna 2009 v 17:11 | sasQa | POLO

Rýchla a vzrušujúca hra. Hrajú ju na koňoch dve družstvá. Každé sa usiluje dať protivníkovi čo najviac gólov. Špeciálne vycvičené poníky môžu zastať, pustiť sa do cvalu, urobiť obrat alebo šprintovať. Pre poníky je pólo vyčerpávajúce, takže jazdci môžu počas jednej hry vystriedať niekoľko koní.
Hokej na koni: Prvá hra sa uskutočnila v Británii, o ktorej existuje záznam, sa konala roku 1869, keď hrali dôstojníci 10. jazdeckého pluku v Aldershote gru popídanú ako "hokej na

koni". Do ameriky priniesol pólo novinový magnát James Gordon Bennet mladší broku 1878. Bol inšpirovaný návštevou v Hurlinghame, ktorú uskutočnil dva roky predtým. Američania sa so svojimi vynikajúco vycvičenými družstvami a koňmi rýchlo dopracovali d obdivuhodnému majstrovstvu. Angloamerický turnaj Westchester Trophy sa prvý raz hral roku 1866 s družstvami, zredukovanými na 4 hráčov na každej strane. Američania nezískali túto trofej až do roku 1909, ale potom sa ukázali ako neporaziteľní.
Pravidlá: Pólové poníky môžu byť ľubovolne vysoké. Družstvo pozostáva zo 4 hráčov a okrem toho sú tu ešte dvaja rozhodcovia na koňoch. Ihrisko meria 275 x 180 m. Je vyznačené stredovou čiarou a pokutovými čiarami vo vzdialenosti 27,36 a 108 m od každej zadnej čiary. Cieľom hry je trafiť drevenú guľu do bránky označenej bránkovými tyčami vysokými 3 m a vzdialenými od seba 7,3 m. Hráči na koňoch sa pritom pohybujú plnou

rýchlosťou. PO zaznamenaní gólu si družstvá menia strany. Hráči sú handicapovaní podľa zručnosti. O pólo s vysokým skóre sa jedná vtedy, keď je celkový handicap družstva asi 19 gólov, stredné skóre predstavuje 15 až 18 gólov. Zápas je rozdelený na 7 a pol minútové úseky, tzv. "chukkas". Zápasy s vysokým skóre mávajú 5 alebo 7 úsekov, zápasy s nižším skóre 4 úseky. Poníky sa po každom úseku menia a žiadny pony nehrá na viac ako 2 úsekoch. Trestné body sa dávajú za také fauly ako je nebezpečné skríženie dráhy hráča a narazenie. Je však povolené vytlačiť súpera na kraj alebo háknuť jeho pálku.

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.